Fenntarthatósági témahét

Idén hatodik alkalommal rendeztük meg iskolánkban a fenntarthatósági témahetet április 07. és 14. között. A hét programjain hol játékosan, hol tudományosabban ismerkedhettek meg a gyermekek a téma jelentőségével.
Reggelente, a tanítási órák előtt a 4. és a 7. osztályos tanulók az aulában a társaiknak rövid műsort adtak elő a témahéthez kapcsolódóan. A hét folyamán az alsó tagozatos gyerekek foglalkoztató füzetet töltöttek ki.
A rendezvény egy nulladik nappal kezdődött, ugyanis március 28-án a Bükki Nemzeti Parktól érkező munkatársak erdőpedagógiai foglalkozást tartottak a diákoknak. Hasznos ismereteket adtak át a talajnak és az élőlényeinek az erdei ökoszisztémában betöltött szerepükkel kapcsolatban. A tanórákon a szaktanárok az általuk tanított osztályokban fenntarthatósággal kapcsolatos tanórákat tartottak saját elképzelésük szerint, vagy a témahét hivatalos weboldaláról kiválasztott kidolgozott óratervek alapján.
Kedden a Csanyikba kirándult az első osztály. A Csanyiki Erdőház Erdészeti Erdei Iskolájában töltöttek el egy kellemes és hasznos délelőttöt. Szintén ezen a napon az iskolában a Zöld Európa Tanoda programján vett részt a 7. és a 8. osztály. Az interaktív, játékos foglalkozások kvíz- és szituációs játékokon keresztül mutatták be az éghajlatváltozás lényegét, a főbb éghajlatváltozással kapcsolatos Európai Uniós törekvéseket, kihívásokat, és praktikus tanácsokat adtak a környezettudatosabb mindennapok megvalósítására iskolán belül és kívül is.
A délutáni programok sora hétfőn Öko-délutánnal indult. Idén már harmadik alkalommal „Csereberebazár és bolhapiac” elnevezésű rendezvényt tartottunk az aulában. Ide a gyerekek elhozhatták otthonról a már nem használt, de jó állapotú kisebb játékaikat, csecsebecséiket, és elcserélték, elajándékozták, vagy maximum 300 forint értékben eladták. Ezt követően 16 óráig a tanulók érdekes, tanulságos és játékos feladatokat oldottak meg egyénileg az általuk választott állomásokon. A legtöbb feladatot jól teljesítők tárgyjutalomban részesültek.
Szerda délután az osztályok egészséges ételeket készítettek zöldségek és gyümölcsök felhasználásával, majd az aulában rögtönzött kiállítás keretében az általuk készített ételekből ízelítőt nyújtottak. Bemutatták az ételkészítés menetét, kihangsúlyozták az egészség megóvásában betöltött szerepüket. A témahét zárásaként péntek délután hasznosanyag gyűjtés keretében a tanulók összegyűjtötték a településükön a feleslegessé vált papír-, fém- és elektronikai hulladékokat, ezáltal is szerepet vállaltak a hulladékok csökkentésében, és az újrahasznosításukban.
Reméljük, hogy a témahéten átadott ismeretekkel hozzájárultunk ahhoz, hogy minél többen megváltoztassák a szemléletüket és életmódjukat, ezek eredményeként a jövőben aktívabban is tesznek majd annak érdekében, hogy a Földön a folyamatok pozitív irányba változzanak meg, és a következő generációk számára is élhető maradjon a bolygónk.
Köszönjük mindenkinek, aki munkájával hozzájárult a témahét sikeres megvalósításához!
Szervezők: Nagyné Bene Mónika és Ispán Zoltán
Képek itt